Vicars, George Rayleigh

Education

M.B. C.M. 18.4.1889 by examination.

Birth/childhood

Born 21.1.1859 at Taney, Co. Dublin [County Dublin] son of Edward Armstrong Vicars and Julia Francis [ ].

Attended Rugby School.

Career

Also at Cambridge University - B.A. 1884, M.A. 1888.

Also studied St George’s hospital, Cambridge and Birmingham.

Assistant physician Brompton Chest hospital for 6 years. Ordained deacon, York 1897. Priest Ripon 1897. Curate of Kellington, Yorkshire 1894-1896. Nidd 1896-1897. Vicar of Wood Dalling, Norfolk 1897 - 1936. [Doctor, minister]

Publications mainly on prisons.

Death

Died at Norwich 22.12.1936.

Sources

  • J.A. Venn, Alumni Cantabrigienses
  • Times 28.12.1936 deaths col.