Lindsay, James Dickson

Education

Student United College 1895-1896 Gk.; Lat. 1896-1897 Hon. Gk.; Hon. Lat.; Math.; Mod. Gk. 1897-1898 Log.; Eng. Lit. 1898-1899 Hon. Gk.; Hon. Lat. Lapsed bursary, 1894. Taylour Thomson bursar, 1895. M.A. 1.4.1899 3rd cl. hons. Classics.

Birth/childhood

Born 12.10.1877 son of James Adam Lindsay, baker, Edinburgh and St Monance and Jane McLaren.

Attended Waid Academy, Anstruther.

Career

Also at New College, Edinburgh.

Teacher St Andrews burgh school 1900-1902. U.F. minister Morebattle 1908-1915. Perth East 1915-1937. Perth Trinity 1937-1941 (demitted). [Minister]

Death

Died in Glasgow 30.10.1955.

Sources

  • UYUC400:15.10.1894, 14.10.1895
  • J.A. Lamb ed. Fasti of the United Free Church of Scotland 1900-1929
  • Deaths Reg. Hillhead 1955/1263
  • Monumental inscription, St Monance