Dempster, John Ferrier

Education

Student United College 1868-1869 Gk. 1; Lat. 1 1869-1870 Log.; Gk. 2; Lat. 2; Math. 1 1870-1871 M. Phil.; Pol. Econ.; Gk. 2; Math. 2 1871-1872 N. Phil. Lawson bursar, 1868. Foundation bursar, 1870.

Birth/childhood

Baptised 27.10.1844 son of John Dempster, mill overseer, Dundee and Ann Smith.

Career

U.P. minister [United Presbyterian minister] at Lumsden 1876 - 1880. U.P. & U.F. minister Carnoustie Erskine 1880 1915 (retired). [Minister]

Death

Died 29.10.1928.

Sources

  • UYUC400:19 & 21.4.1870
  • UYUY336
  • Dundee Town Council Minute 6.8.1868
  • J.A. Lamb, Fasti of the United Free Church of Scotland 1900-1929 (Edinburgh, 1956))